Wielkanoc w Madrycie

Już w najbliższą niedzielę w Hiszpanii zaczyna się bardzo charakterystyczny czas. Semana Santa, czyli polski Wielki Tydzień to wyjątkowy okres w Hiszpanii. Średniowieczne tradycje ożywają na ulicach miast i miasteczek, dlatego jest to idealny moment na poznawanie lokalnych zwyczajów.

Oczywiście najbardziej znane na całym świecie obchody Świąt Wielkanocnych odbywają się w Andaluzji. Są też inne regiony, gdzie wszystko to nabiera dużo większej pompy niż w stolicy. Jednak w Madrycie (i w każdym innym hiszpańskim mieście) też jest na co popatrzeć. Dlatego upewnijcie się, że będąc w Hiszpanii w tym specjalnym czasie nie ominie Was choćby jedna procesja. Zobaczycie zakapturzone postacie, w charakterystycznych szpiczastych nakryciach głowy (capirotes), kobiety w przepięknych mantylkach, figury niesione na ogromnych platformach przy muzyce granej na żywo (w zależności od dnia i regionu czasem procesje odbywają się w ciszy). Zobaczycie też stopy mężczyzn niosących te platformy, członków bractw pokutnych, którzy do tego wydarzenia przygotowują się przez wiele tygodni przed świętami. Zobaczycie inny wymiar religijności i bardzo żywą, wielowiekową tradycję.

Procesje rozpoczynają się w niedzielę palmową i odbywają się codziennie (pod warunkiem sprzyjającej aury, niestety deszcz uniemożliwia wyjście procesji). Dni wolne od pracy i najbardziej świąteczne to czwartek i piątek.

Tutaj znajdzie plan dla Madrytu na bieżący rok: Semana Santa Madryt oraz dla okolicznych miejscowości: Semana Santa – miasteczka.

Jednak Semana Santa to nie tylko procesje, ale także tradycyjne słodycze przygotowywane specjalnie na ten czas. Jest ich przynajmniej kilkanaście rodzajów. W Madrycie królują torillas (podobne do tostów francuskich), natomiast w pobliskiej Alcalá de Henares penitentes de chocolate y almendra (rożki z czekoladą i kremem migdałowym, przypominające kształtem nakrycie głowy pokutników).

Poniższe zdjęcia zostały zrobione w Madrycie w ubiegłoroczną niedzielę palmową (Domingo de Ramos), a słodkie penitentes pochodzą oczywiście z Alcalá.

Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt Semana Santa Madrid Semana Santa Madrid Wielkanoc Madryt

FacebookTwitter

Dodaj komentarz