Consuegra – olbrzymy Don Kichota

“Oto patrz tam, przyjacielu Sanczo Pansa, gdzie ukazuje się trzydzieści lub więcej potwornych olbrzymów, z którymi zamyślam stoczyć walkę i wszystkich życia pozbawić; łup po nich niechaj będzie początkiem naszego wzbogacenia się, jest to bowiem słuszna wojna i doniosła służba boża znieść tak podłe nasienie z oblicza ziemi.
– Jakie olbrzymy? – zapytał Sanczo Pansa.
– Te, które tam widzisz – odpowiedział pan jego – o długich ramionach; niektórzy zdają się mieć je długie na dwie mile.
– Zważcie, jegomość – odparł Sanczo Pansa – że to, co się tam ukazuje, to nie żadne olbrzymy, ino wiatraki.
– Zaraz widać – odrzekł Don Kichote – że nie jesteś tego rodzaju przygód zwyczajny; to są olbrzymy. “

Miguel de Cervantes

Kto nie kojarzy Don Kichota i jego słynnej walki z wiatrakami? Zabieram Was do tej magicznej krainy, która inspirowała Cervantesa podczas pisania najsłynniejszego dzieła tamtej epoki.
Kastylia La Mancha znana jest bardziej z Toledo (tutaj) i Cuenca (wkrótce na blogu) oraz sera Manchego (jeśli jeszcze nie próbowaliście, to na na pewno o nim słyszeliście, to najbardziej popularny z hiszpańskich serów). Jednak moim zdaniem to wiatraki w miejscowości Consuegra są prawdziwą perełką La Manchy. To miejsce to idealny pomysł na jednodniowy wypad z Madrytu. Samo miasteczko jest bardzo sympatyczne. Warto zajrzeć tu w ostatni weekend października na lokalną szafranową fiestę (La Fiesta de la Rosa del Azafrán de Consuegra). Okolica słynie też z szafranu, uprawianego tu od średniowiecza. Zakończenie zbiorów to dla mieszkańców okazja do zabawy, a dla turystów szansa na poznanie nieco lokalnych tradycji.

Wiatraki najlepiej zwiedzać po południu – zachodzące słońce tylko dodaje im uroku i fantazji.

Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra Consuegra

FacebookTwitter