Legendarna Alhambra

alhambra granada generalife

Dawno, dawno temu, w czasach panowania Maurów w Andaluzji, Grenadą rządził pewien król, który miał tylko jednego syna. Astrologowie przepowiadali księciu Ahmedowi wielką przyszłość. Jedyne co mogło stanąć na drodze do jego sukcesu to… miłość.

Ojciec postanowił uratować go przed tym niebezpieczeństwem. W sąsiedztwie Alhambry, swojej siedziby, zbudował oddzielny pałac oraz przepiękne ogrody i otoczył je murem. Wszystko po to, by zamknąć tam księcia i uchronić go przed wdziękiem kobiet. Ahmed nie miał nawet poznać znaczenia słowa “miłość”.

Tak, mniej więcej, zaczyna się legenda o księciu Ahmedzie Al Kamel. Jak się pewnie domyślacie starania króla okazały się nieskuteczne. Jednak jeśli chcecie poznać szczegóły tej opowieści odsyłam do oryginału Washingtona Irvinga (“Tales of the Alhambra, Legend of Prince Ahmed al Kamel, or, The Pilgrim of Love”).

A jeśli chcecie zobaczyć na własne oczy pałac, o którym mowa, czyli Generalife i całą Alhambrę to musicie zarezerwować wejściówkę. I zrobić to jak najszybciej. Bo jest to miejsce, dla którego do Granady przyjeżdżają turyści z całego świata. Opowieść o księciu Ahmedzie to oczywiście bajka. Generalife pełniło funkcję prywatnego pałacu i ogrodów władców. Ale jestem pewna, że rozegrał się tam nie jeden romans…  Obecnie jest to najbardziej popularny obiekt turystyczny w Hiszpanii. Jeśli wybieracie się na wakacje do Andaluzji to jest jedno z wielu “must see” w tym regionie. Wiem, że niektórzy z Was planują urlop na południowym wybrzeżu Hiszpanii, dlatego postaram się Wam pokazać więcej miejsc, które zauroczyły mnie w Andaluzji. Muszę jednak zacząć od Alhambry, ponieważ bilety są zaskakująco (przynajmniej dla mnie) trudno dostępne. Zdjęcia, które widzicie były zrobione w marcu, nie był to jeszcze szczyt sezonu turystycznego, jednak rezerwacja z kilkutygodniowym wyprzedzeniem nie dała nam już szansy na zwiedzanie najbardziej obleganego Pałacu Nasrydów. Bilety były już niedostępne w systemie rezerwacji online. Pozostało nam zobaczenie Generalife, ogrodów i Alcazaby. I tak było warto. poza tym liczę na to, że jeszcze kiedyś tam wrócę.

Pamiętajcie, że Hiszpania to nie tylko plaże, a Andaluzja to jeden z najbardziej niesamowitych regionów w Europie. Wszystko dzięki mieszance stylu arabskiego i europejskiego. Maurowie panowali tutaj przez długie kilkaset lat (najdłużej bronili się właśnie w Alhambrze), a były to czasy największej świetności tej kultury. Pozostawili po sobie piękną architekturę, która do dziś zachwyca. Będąc w Andaluzji nie można tego przegapić. Zdjęcia mówią same za siebie.

To jeszcze garść informacji “technicznych”:

Cennik wejściówek: https://www.alhambradegranada.org/en/info/ticketsale.asp

Zakup biletów online: https://tickets.alhambra-patronato.es

Jeśli bilety będą już wyprzedane pozostaje zwiedzanie z przewodnikiem lub zakup Granada Card (http://en.granadatur.com/granada-card)

p.s. Dla ciekawych! Za sprawą pewnego gołębia książę Ahmed z przytoczonej wcześniej legendy zakochał się korespondencyjnie w chrześcijańskiej księżniczce. Z pomocą Sowy i Papugi przemierzył pól Hiszpanii, by w Toledo odnaleźć swoją ukochaną. Nie było łatwo, ale dzięki magii, podstępom i latającemu dywanowi wszystko skończyło się dobrze. To tak w telegraficznym skrócie. Muszę jeszcze dodać, że… żyli długo i szczęśliwie:)

alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife alhambra granada generalife

FacebookTwitter

2 Comments

  1. Zwiedzilam to miejsce kilkanascie lat temu, jeszcze jako nastolatka. Teraz Twoje zdjecia ogladam zachlannie, chetnie bym tam wrocila. Myslalam, ze Alhambra stala sie bardzo popularna po tym, jak zdecydowano sie tam nakrecic sceny z serialu Gra o tron, ale na zdjeciach jakos tego nie widac 🙂


Dodaj komentarz