Alcalá de Henares – wycieczka z Madrytu

Alcalá de Henares

Wiosna, wiosna. Oj długo kazała na siebie czekać w tym roku. Ma dobry miesiąc opóźnienia, ale już jest (przynajmniej w Polsce). Nie wiem dlaczego, ale wiosna kojarzy mi się z tym miasteczkiem. Dlatego dziś uciekamy ze stolicy, ale nie jedziemy daleko!

Alcalá de Henares jest oddalona od Madrytu tylko o pól godziny drogi. Dodatkowo mamy łatwy dojazd kolejką Cercanías z dworca Atocha, za kilka euro w dwie strony. Po raz kolejny wystarczy chwila, by zupełnie zmienić „klimat”. Z zatłoczonej, tętniącej życiem stolicy przenosimy się do trochę leniwego małego miasteczka. Co prawda leniwe jest ono tylko z pozoru, bo to miasto uniwersyteckie, ale życie toczy się tu w innym rytmie. Poza tym Alcalá de Henares to miejsce urodzenia Cervantesa. Mimo to większość turystów przybywających na kilka dni do Madrytu, zgodnie z zaleceniami przewodników wybiera wycieczkę do Toledo, zupełnie pomijając Alcalá – perełkę, która jest w zasięgu ręki. Jest to też jedno z najstarszych hiszpańskich miast, wpisane na listę Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć to mniejsza miejscowość, jej niezaprzeczalna zaletą jest to, że nie jest jeszcze tak zajechana przez turystów, nie ma tu dramatycznych tłumów, jest za to bardzo fajna atmosfera i sporo zabytków. Na Calle Mayor, głównej, reprezentacyjnej ulicy, znajduje się dom-muzeum Cervantesa (darmowy wstęp) i najdłuższy w Hiszpanii ciąg podcieni.
Moim zdaniem Alcalá de Henares to obowiązkowy punkt programu podczas wycieczki do Madrytu. Zaplanujcie zatem minimum pół dnia na spacer po mieście, zdjęcie z Don Kichotem i obiad lub drinki (najprawdopodobniej ucieszą Was konkretne tapas podane gratis do zamówionych napojów). Myślę, że zakochacie się w tym urokliwym miasteczku.

Alcalá de Henares Alcalá de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares Alcala de Henares

FacebookTwitter

Dodaj komentarz